Robert Galbraith: ZOV KUKAVICE


Izdavač: Mozaik knjiga 

Ocjena: ⭐⭐


J. K. Rowling postala je Robert Galbraith. Uopće ne ulazim u razloge zbog čega (ili koga), jednostavno mi to nije bitno. Možda joj je samo trebao odmak od etikete Harryja Pottera.

A meni je klinac s ožiljkom i naočalama zakon – serijal sam pročitala dvaput, a neke romane i tri puta. I sigurno je da ću mu se ponovo vraćati. S Galbraithom je situacija puno drukčija.

U Cormorana Strikea (glavnog junaka ovog serijala), bivšeg vojnika koji postaje privatni detektiv, nisam se zaljubila na prvu.

Kao prvo, knjiga ima 520 stranica što mi je odmah stvorilo nervozu u želucu. U startu poželim da je kraća za bar 100-150. I ovdje sam bila u pravu, često se događa da se o pojedinim stvarima bespotrebno i naširoko raspravlja, a sve to dovede i do ponavljanja nekih situacija. 

Ali, sve ok, odluka je pala i polijećemo.

Pjesma koja mi se pojavila u glavi (a znate da mi se to često događa dok čitam) je, naravno: "U gaju tom kukavica kuka..."




Ova priča počinje smrću lijepe, mlade manekenke, čiji će pad s balkona policija okarakterizirati samoubojstvom i zaključiti slučaj. No, jedan od članova obitelji pokojne Lule Landry zatražit će od Strikea da ispita cijeli slučaj budući da ne vjeruje da si je Lula oduzela život. 

Zašto je kukavica u naslovu? U izvorniku romana se Lula potpisuje s "Cuckoo", što je engleska riječ za pticu kukavicu i ujedno za luckastu, šašavu osobu. Eto, jedna zagonetka manje.

Nakon toga Strike kreće s istraživanjem obiteljskih odnosa, Lulinih prijatelja i ljubavnika.

A Strike je jedan neobičan lik: veteran afganistanskog rata, u kojem je izgubio nogu; na dobrom putu ka pretilosti; često izgužvan i neobrijan, ponekad pijan (pa vas podsjeti na Nesbovog H. Holea) i upravo izašao iz ljubavne veze.

U njegov će ured ušetati mlada i simpatična Robin, kao administrativna ispomoć u području ljudskih resursa, sve više preuzimajući ulogu istražiteljice (što joj je uvijek i bila želja). 

Sve će se na kraju fino riješiti (nakon silnih i prekomjernih razgovora sa svim mogućim Lulinim poznanicima) i Strike će nam servirati ubojicu, koji će jednima biti iznenađenje, a drugima potvrda pravilnog razmišljanja u stilu Sherlocka Holmesa.

Priznajem da sam krenula s ovim serijalom kako bih vidjela što J. K. može ponuditi nakon globalnog hita o malom čarobnjaku. Nije loše, ali ni ne obara s nogu, barem zasad. Neki kažu da će kasnije biti bolje.

Šetnja Londonom, točnije četvrti Mayfair, susjednim Hyde parkom, skupim ulicama poput Savile Row ili Bond Street, bilo je zabavnije od razmišljanja tko je ubojica.

Znam da ću se sigurno vratiti Strikeu i Robin (i pokušati pogoditi hoće li i kad završiti zajedno) i vidjeti što je Rowling/Galbraith smislio-la u nastavcima.



Svakako preporučam i televizijsku seriju Strike, čije sezone prate pojedinu knjigu. Konkretno, prva sezona pod istim nazivom ima tri epizode i meni osobno simpatične glumce – Toma Burkea (drag mi je još od serije The Musketeers) i Holliday Grainger.



Još malo pa se bacam na "Dudov svilac".

 

 

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga