Sarah Penner: IZGUBLJENA LJEKARNA


Izdavač: Egmont

Ocjena: ⭐⭐


“Tajna ljekarna, skrivena u sjenama Londona osamnaestog stoljeća, poslužuje neuobičajenu klijentelu. Žene diljem grada šapuću o tajanstvenoj osobi po imenu Nella, koja prodaje dobro prikrivene otrove. Ljekarničina je sudbina ugrožena kada njezina najnovija klijentica, tek dvanaestogodišnjakinja, počini kobnu pogrešku te pokrene niz posljedica koje odjekuju kroz stoljeća. U međuvremenu, u današnjem Londonu, Caroline Parcewell desetu godišnjicu braka provodi sama. Kad nabasa na predmet povezan s neriješenim ubojstvima koja su London opsjedala prije dvjesto godina, njezin se život u zapanjujućem preokretu sudbine sudari s ljekarničinim. Taj sudar neće svi preživjeti...” 


Kad biste pročitali ovaj kratak sadržaj knjige, bi li vas zaintrigiralo da ju cijelu pročitate? Vjerujem da bi, i mene je.

Teme ovog tipa – prošlost, tajne, vještice, otrovi i slične lude stvari su ono za čime ću, u pravilu, uvijek posegnuti. Ali… posegnula pa se opekla!

Možda biste rekli da sam sama kriva jer sam imala (pre) velika očekivanja. U pravilu očekujem da će mi se svidjeti ono što čitam, inače mi cijela misija nema smisla.

Nella, jedan od tri glavna ženska lika, mi je ostavila loš dojam. Naslijedivši ljekarnu od pokojne majke, koja je pomagala ženama raznim pripravcima iz prirode, počela je spravljati otrove, na zahtjev svojih mušterija. To su, u pravilu, morali biti muškarci jer nije htjela “ubijati” žene. Koja grozna diskriminacija, prema Nelli samo su muškarci krivi i možemo ih usmrćivati, bez grižnje savjesti.

Ništa bolji nisu ni ostali likovi, nalazili se oni u prošlosti ili u sadašnjosti. Ovi u sadašnjosti još su gori, da ne kažem patetični.

Kad bismo ovaj roman trebali žanrovski odrediti, ovo bi bio još jedan krimić u nizu. E tu sad dolazimo do problema. Sama tema je opisana tako jednostavno, površno i bez ikakvih emocija, dojam kakav čitatelj sigurno ne bi smio steći spram ovakve vrste djela.

Nedostaje i onaj fini prijelaz od zapleta do raspleta same radnje, ali ovdje se nije imalo što rasplesti… pitaš se je li se uopće išta i zaplelo. Samo ja, očito, u ovih 296 napornih stranica.

Kao što se mučim s pisanjem ovog osvrta, tako sam se mučila i prilikom čitanja. Imala sam dojam da bih više neizvjesnosti dobila da sam listala telefonski imenik. Ma kud god okreneš, trebala sam se bar malo naježiti. Ovako sam stekla dojam da je sve tako prirodno i normalno (čak i svi ti otrovani likovi) i da ništa nije protivno zakonu i moralu.

No, kako je sve individualno i kako nismo svi isti, ostavljam vam da sami provjerite ovo o čemu pričam. Možda se baš vama svidi (što bi bilo super) pa da opravda činjenicu zašto je ova knjiga postala bestseler. Ili ćete možda, poput mene, poželjeti da se autorica nastavila baviti svojom strukom (financijama), u čemu vjerujem da je ipak puno bolja.

A naslovnica je prekrasna, možda je to jedino na što se trebalo osvrnuti, u ovom slučaju.  



O autorici:

Sarah Penner rođena je u Kansasu, odrastajući u pravoj maloj drvenoj kolibi, u dubokoj šumi, otkuda sežu njena najranija sjećanja. Pisanjem se počela baviti 2015. godine, nakon tečaja pisanja kojem ju je podučavala, također spisateljica, Elizabeth Gilbert.

Studirala je na University of Kansas, stekavši diplomu iz financija. Početkom 2021. godine, nakon 13 godina rada u jednoj američkoj korporaciji, dala je otkaz i odlučila se isključivo posvetiti pisanju.

“Izgubljena ljekarna” je autoričin prvijenac i zasad jedina knjiga koju je napisala. Na listi New York Times bestselera bila je 7 tjedana, dok se na listama USA Today, IndieBound i Publishers Weekly bestselera zadržala preko 11 tjedana.

Roman je prodan u 35 zemalja, a postao je bestselerom i u Kanadi, Belgiji i Švedskoj.



Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga